2013 CT Critics Circle Award Winners

*denotes winner

Tom Killen Award
Aetna New Voices program at Hartford Stage

Outstanding Costume Design (tie)
Gabriel Berry (Marie Antoinette) – Yale Rep
*Linda Cho (A Gentleman’s Guide to Love and Murder) – Hartford Stage
*Linda Cho (Twelfth Night) – Hartford Stage
Olivera Gajic (Pirates of Penzance) –  CT Repertory Theatre
Ilona Somogyi (Tartuffe) –  Westport Country Playhouse
Fabio Toblini (Hedda Gabler) – Hartford Stage

Outstanding Lighting Design (tie)
Christopher Akerlind (Marie Antoinette) – Yale Rep
Mary Jo Dondlinger (Almost, Maine) – TheaterWorks
John Lasiter (Carousel) – Goodspeed Musicals
Matthew Richards (Tartuffe) – Westport Country Playhouse
*Philip Rosenberg (The Year of Magical Thinking) – Westport Country Playhouse
*Philip Rosenberg (A Gentleman’s Guide to Love and Murder) – Hartford Stage
Jennifer Tipton (Man in a Case) – Hartford Stage
Jennifer Tipton and Yi Zhao (In a Year With 13 Moons) – Yale Rep

Outstanding Sound Design
Michael Attias (In a Year With 13 Moons) – Yale Rep
Tei Blow (Man in a Case) – Hartford Stage
*Leah Gelpe (January Joiner) –  Long Wharf
Matt Hubbs (Marie Antoinette) –  Yale Rep
Keri Klick (Hamlet) – Yale Rep

Outstanding Ensemble
Marty Bongfeldt, John Flaherty, John Little, Michael McGurk, and Jo Anne Parady (Ancestral Voices) – MTC Mainstage
Jimmy Davis, Daniel Jenkins, Leroy McClain, Alex Muggridge, Lucy Owen, Melle Powers and Alice Ripley (Clybourne Park) – Long Wharf
*Heidi Armbruster, Chris Henry Coffey, Keira Naughton, Jake Robards, Charles Socarides, and Jennifer Van Dyck (The Dining Room) – Westport Country Playhouse
*Eric Bryant, Laura Esposito, Lucas Hall,
and Jess Watkins (Almost, Maine) – TheaterWorks

Outstanding Debut
*Alexis Molnar (Harbor) – Westport Country Playhouse
Nathan J. Russo (Oliver) – lvoryton
Jubilant Sykes (Breath & Imagination) – Hartford Stage

Outstanding Choreography
Parker Esse (Carousel) – Goodspeed Musicals
*Gerry Mcintyre (Hairspray) – CT Repertory Theatre
Anne-B Parson (Man in a Case) – Hartford Stage
Peggy Hickey (A Gentleman’s Guide to Love and Murder) – Hartford Stage
Vince Pesce (Good News) – Goodspeed Musicals
Doug Shankman (Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat) – Summer Theater of New Canaan

Outstanding Set Design (tie)
Wilson Chin (Tartuffe) – Westport Country Playhouse
Wilson Chin (Abundance) – Hartford Stage
*Alexander Dodge (A Gentleman’s Guide to Love and Murder) – Hartford Stage
*Alexander Dodge (Twelfth Night) – Hartford Stage
Riccardo Hernandez (Marie Antoinette) – Yale Rep
Posey Knight (His Girl Friday) CT Repertory Theatre
Michael Schweikardt (Carousel) – Goodspeed Musicals
Michael Schweikardt (Tryst) – TheaterWorks
Michael Yeargan (The Dining Room) – Westport Country Playhouse
David Zinn (In a Year With 13 Moons) – Yale Rep

Outstanding Production of a Play
Almost, Maine – TheaterWorks
American Night – Yale Rep
Clybourne Park – Long Wharf
*Marie Antoinette – Yale Rep
The Dining Room – Westport Country Playhouse
Twelfth Night – Hartford Stage

Outstanding Production of a Musical
*A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Hartford Stage
Carousel – Goodspeed Musicals
Hairspray – Connecticut Repertory Theatre
Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat – Summer Theatre of New Canaan
Next to Normal – Music Theater of CT Mainstage
The Immigrant – Seven Angels

Outstanding Director of a Play
Shana Cooper (American Night) – Yale Rep
Gordon Edelstein (Satchmo at the Waldorf) – Long Wharf
*Mark Lamos (The Dining Room) – Westport Country Playhouse
Rebecca Taichman (Marie Antoinette) – Yale Rep
Jenn Thompson (Abundance) – Hartford Stage
Eric Ting (Clybourne Park) – Long Wharf
Darko Tresnjak (Twelfth Night) – Hartford Stage

Outstanding Director of a Musical
Kevin Connors (Next to Normal) – Music Theater of CT Mainstage
Semina DeLaurentis (The Immigrant) – Seven Angels
Melody Meitrott Libonati (Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat) – Summer Theater of New Canaan
Terence Mann (The Pirates of Penzance) – CT Repertory Theatre
Rob Ruggiero (Carousel) – Goodspeed Musicals
*Darko Tresnjak (A Gentleman’s Guide to Love and Murder) – Hartford Stage

Outstanding Leading Actress in a Play
Maureen Anderman (The Year of Magical Thinking) – Westport Country Playhouse
Mary Beth Fisher (Dear Elizabeth) – Yale Rep
Roxanna Hope (Hedda Gabler) – Hartford Stage
*Marin Ireland (Marie Antoinette) – Yale Rep
Liv Rooth (Venus in Fur) – TheaterWorks
Brenda Withers (Abundance) – Hartford Stage

Outstanding Leading Actor in a Play
Mikhail Baryshnikov (Man in a Case) – Hartford Stage
Bill Camp (In a Year With 13 Moons) – Yale Rep

Outstanding Leading Actor in a Musical
Barry Shafiin (Good News) – Goodspeed Musicals
Brett Stoelker (Next to Normal) – Seven Angels

Comments are closed.