2011 CT Critics Circle Award Winners

(*denotes winner)

Outstanding Production – Play
The Diary of Anne Frank – Westport Country Playhouse
Gem of the Ocean – Harford Stage
*The Piano Lesson – Yale Repertory Theatre
A Steady Rain – TheatreWorks
The Train Driver – Long Wharf Theatre

Outstanding Production – Musical
Buddy: The Buddy Holly Story – Ivoryton Playhouse
Everything the Traffic Will Allow – Music Theatre of Connecticut
How to Succeed in Business without Really Trying – Goodspeed Musicals
I Do! Do! – Westport Country Playhouse
*My One and Only – Goodspeed Musical
We Have Always Lived in the Castle – Yale Repertory Theatre

Outstanding Actress – Play
*Francesca Choy-kee (Agnes Under the Big Top) – Long Wharf Theatre
Eisa Davis (The Piano Lesson) – Yale Repertory Theatre
Laura Esterman (Agnes Under the Big Top) – Long Wharf Theatre
Dana Ivey (Happy Days) – Westport Country Playhouse
Judith Ivey (Shirley Valentine) – Long Wharf Theatre
Novella Nelson (Gem of the Ocean) – Harford Stage

Outstanding Actor – Play
Anthony Chisholm (The Train Driver) – Long Wharf Theatre
Harry Groener (The Train Driver) – Long Wharf Theatre
Edward Hermann (A Delicate Balance) – Yale Repertory Theatre
*LeRoy McClain (The Piano Lesson) – Yale Repertory Theatre
Brian Murry (The Old Master) – Long Wharf Theatre
Roger Robinson (Gem of the Ocean) – Hartford Stage

Outstanding Actress – Musical
Kate Baldwin (I Do! I Do!) – Westport Country Playhouse
*Klea Blackhurst (Everything the Traffic Will Allow Music) – Theatre of Connecticut
Jenn Gambatese (We Have Always Lived in the Castle) – Yale Repertory Theatre
Jodi Langel (Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat) – Downtown Cabaret
Alexandra Socha (We Have Always Lived in the Castle) – Yale Repertory Theatre

Outstanding Actor – Musical
Lewis Cleale (I Do! I Do!) – Westport Country Playhouse
Sean Palmer (We Have Always Lived in the Castle) – Yale Repertory Theatre
Brian Sears (How to Succeed in Business Without Really Trying) – Goodspeed Musicals
Kris Stock (Joseph and Amazing Technicolor Dreamcoat) – Downtown Cabaret
*Tony Yazbeck (My One and Only) – Goodspeed Musicals

Outstanding Director – Play
Gordon Edelstein (The Train Driver) – Long Wharf Theatre
Gerald Freedman (The Diary of Anne Frank) – Westport Country Playhouse
*Peter Lockyer (One Flew over the Cuckoo’s Nest) – Ivoryton Playhouse
Eric Ting (Agnes under the Big) – Long Wharf Theatre
Lies Tommy (The Piano Lesson) – Yale Repertory Theatre

Outstanding Director – Musical
Greg Ganakas (How to Succeed in Business without Really Trying) – Goodspeed Musicals
Jacqueline Hubbard (Buddy: The Buddy Holly Story) – Ivoryton Playhouse
Anne Kauffman (We Have Always Lived in the Castle) – Yale Repertory Theatre
Ray Roderick (My One and Only) – Goodspeed Musicals
*Scott Thompson (Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat) – Downtown Cabaret

Outstanding Choreography
Kelli Barclay (How to Succeed in Business without Really Trying) – Goodspeed Musicals
*Kelli Barclay (My One and Only) – Goodspeed Musicals
Peggy Hickey (Carnival) – Goodspeed Musicals

Outstanding Set Design
Frank Alberino (Agnes Under the Big Top) – Long Wharf Theatre
Frank Alberino (Shirley Valentine) – Long Wharf Theatre
Scott Bradley (Gem of the Ocean) – Hartford Stage
*John Ezell (The Diary of Anne Frank) – Westport Country Playhouse
Eugene Lee (The Train Driver) – Long Wharf Theatre
Chien-Yu Peng (A Delicate Balance) – Yale Repertory Theatre

Outstanding Lighting Design
Christopher Akerlind (The Train Driver) – Long Wharf Theatre
*Travis McHale (The Diary of Anne Frank) – Westport Country Playhouse
Stephen Strawbridge (We Have Always Lived in the Castle) – Yale Repertory Theatre
Jennifer Tipton (Autumn Sonata) – Yale Repertory Theatre

Outstanding Costume Design
Elicia Lord (The Last Day of Judas Iscariot) – Connecticut Repertory Theatre
*Robin L. McGee (My One and Only) – Goodspeed Musicals
Devon Painter (I Do! I Do!) – Westport Country Playhouse
Llona Somogyi (Gem of the Ocean) – Hartford Stage
David C. Woolard (Divine Rivalry) – Hartford Stage

Outstanding Sound Design
Broken Chord (Gem of the Ocean) – Harford Stage
*Katie Down (Agnes Under the Big Top) – Long Wharf Theatre
Chad Raines (Autumn Sonata) – Yale Repertory Theatre

Outstanding Ensemble
God of Carnage – TheatreWorks
Divine Rivalry – Hartford Stage
*The 39 Steps – Hartford Stage
The 25th Annual Putnam Country Bee – Downtown Cabaret

Outstanding Debut
Eshan Bay (Agnes Under the Big Top) – Long Wharf Theatre
Evan Jonigkeit (High) – TheaterWorks)

Comments are closed