2004 CT Critics Circle Award Winners

*denotes winner

The Connecticut Critics Circle Playwright Award
Donald Margulies

Tom Killen Memorial Award
Bert Bernardi

Outstanding Costume Design
Camille Assaf (King Stag) – Yale Rep
*Suzy Benzinger (Very Good Eddie) – Goodspeed Musicals
Mara Blumenfield (Metamorphoses) – Hartford Stage
Linda Cho (Hay Fever) – Westport Country Playhouse

Outstanding Sound Design
*Keith Townsend Obadike (The Mystery Plays) – Yale Rep
Joe Pino (The Mystery of Irma Vep) – Hartford Stage
Asa F. Wember (Route 66) – Seven Angels
Asa F. Wember (Sweepers) – Seven Angels

Outstanding Set Design
*Adrian W. Jones (The Dazzle) – TheaterWorks, Hartford
Patrick McCluskey (K2) – Stamford TheatreWorks
Dan Ostling (Metamorphoses) – Hartford Stage
Sergio Villegas (King Stag) – Yale Rep

Outstanding Lighting Design
Marcus Abbott (Follies) – River Rep/Ivoryton
Gleb Filshtinsky (Rothschild ‘s Fiddle) – Yale Rep
*T .J. Gerckens (Metamorphoses) – Hartford Stage
Hugh Hallinan (Buddy) – Downtown Cabaret
S. Ryan Schmidt (The Mystery Plays) – Yale Rep
Clifton Taylor (The Good German) – Westport Country Playhouse

Outstanding Choreography
Gary John LaRosa (La Cage Aux Folles) – Downtown Cabaret
*Dan Siretta (Very Good Eddie) – Goodspeed Musicals

Outstanding Ensemble
Culture Clash in AmeriCCa – Yale Rep
The Exonerated – Shubert Theatre
The Mystery Plays – Yale Rep
*Metamorphoses – Hartford Stage

The ensemble of Metamorphoses is: Antoinette Broderick, Sun Mee Chomet, Anne Fogarty, Raymond Fox, Kyle Hall, Chris Kipiniak, Erika Lavonn, James McKay, Paul Oakley Stovall, and Gabra Zackman

Outstanding Debut (tie)
Teddy Eck – (A Funny Thing Happened on the Way to the Forum) – Downtown Cabaret
*Zack Griffiths (The Goat) – TheaterWorks, Hartford
Katherine McClain (Follies) – River Rep/Ivoryton
Jeffery T. Roberson (The Mystery of Irma Vep) – Hartford Stage
Paul Oakley Stovall (Metamorphoses) – Hartford Stage
*Remy Zaken (A Tree Grows in Brooklyn) – Goodspeed Musicals

Outstanding Actor in a Play (tie)
*Hamish Linklater (Hamlet) – Long Wharf Theatre
*Cody Nickell (…Mr. Green) – Stamford TheatreWorks
Patrick Moltrane (Lobby Hero) – Stamford TheatreWorks
Frank Wood (Peter and Jerry) – Hartford Stage

Outstanding Actress in a Play
*Jill Clayburgh (All My Sons) – Westport Country Playhouse
Johanna Day (Peter and Jerry) – Hartford Stage
Mia Farrow (Fran’s Bed) – Long Wharf Theatre
Gin Hammond (The Syringa Tree) – Long Wharf Theatre
Kathleen McNenny (The Good German) – Westport Country Playhouse
Angela Pierce (Proof) – TheaterWorks, Hartford

Outstanding Actor in a Musical
Deven May (A Tree Grows In Brooklyn) – Goodspeed Musicals
Anthony Rapp (Hedwig and the Angry Inch) – Hartford Stage
*Randy Rogel (Very Good Eddie) – Goodspeed Musicals

Outstanding Actress in a Musical
Miehe Braden (The Devil’s Music) – Hartford Stage
Kim Criswell (Call Me Madam) – Goodspeed Musicals
*Julia Kiley (Follies) – River Rep/Ivoryton

Outstanding Director of a Play
*Oskar Eustis (The Long Christmas Ride Home) – Long Wharf
Connie Grappo (The Mystery Plays) – Yale Rep
Doug Hughes (All My Sons) – Westport Country Playhouse
Eric Rosen (Metamorphoses) – Hartford Stage
Michael Wilson (The Mystery of Irma Vep) – Hartford Stage

Outstanding Director of a Musical
*Gary John LaRosa (La Cage aux Folles) – Downtown Cabaret
Warren Kelley (Follies) – River Rep/Ivoryton
BT McNicholl (Very Good Eddie) – Goodspeed Musicals
Elinor Renfield (A Tree Grows in Brooklyn) – Goodspeed Musicals

Outstanding Roadshow
Movin’ Out-The Bushnell
*Hedwig and the Angry Inch – Hartford Stage
The Exonerated- The Shubert

Outstanding Production of a Musical
La Cage Aux Folles – Downtown Cabaret
*Very Good Eddie – Goodspeed Musicals

Outstanding Production of a Play
All My Sons – Westport Country Playhouse
Metamorphoses – Hartford Stage
Peter and Jerry- Hartford Stage
Proof – TheaterWorks, Hartford
The Long Christmas Ride Home – Long Wharf
*The Mystery Plays – Yale Rep

Comments are closed